Cesta do Londyna - Notting Hill,Leytonstone,......


Fotogalerie


Příjezd

Vyjeli jsme Pendolinem 7:21 z Ostravy. První jízda Pendolinem se vydařila, cestování to bylo rychlé. V 10:30 jsme byli na nádraží v Praze-Holešovicích, kde jsme bez čekání přesedli na autobus AE (Airline Express), který nás dovezl k 1. terminálu Sever. Odbavení u pultíku Thomsonfly proběhlo bez potíží, já s 15 kg báglem a brácha se 14,5 kg :-). Vzlétli jsme 12:55 a doletěli jsme asi za hodinu a 45 min. V 14h Londýnského času jsme už měli zavazadla v rukách a vycházeli jsme z letišťní haly v Lutonu, odkud jsme rovnou šli k zelenému autobusu č. 757 Green Line. Ten nás zavezl za 11 liber až k Marble Arch u Hyde parku. Na dálnici byla v jedné chvíli zácpa, takže jsme nabrali nějaké zpoždění. Než jsme se dostali k Velehradu, tak uplynul další čas, protože to bylo přes 3 km daleko. Ve Velehradu jsme si vyzvedli klíče a informace. Zjistili jsme, že mají trochu jiné zásuvky na elektriku. Pak sem našel nějakou nešifrovanou síť, čímž jsme se dostali na internet. Bohužel kvalitní stabilní signál jsme našli pouze na parapetě na okně. Zatím. Pak jsme skočili obejít obchody: do O2 pro sim kartu místního operátora, do nějakého smíšeného zboží konvertor na normální zásuvku a do Tesca pro nějaké jídlo. Večer už probíhal ve znamení internetu a zajišťování ubytování Další dny hledání Následují další dny hledání. Domluvil brácha schůzku ohledně bytu a rozeslal své CV na různé inzeráty. Taky jsme obešli okolní ulice a sledovali inzeráty ve výlohách a trafikách. Bohužel zatím neúspěšně. Na Velehradu neteče ve sprchách teplá voda, spíš taková teplejší studená, takže už se těším na další bydlení. Taky je tu trochu zmatek v chození po chodnících. Myslím, že lidi to tu mají všechno pomotané. Když se střetnete s někým na chodníku, tak nejlépe uděláte, když ho obejdete zleva. Je to taková maličkost, ale byl jsem z toho ze začátku takový zmatený a člověk se hůře orientuje. Podobně když přecházíte přes cestu, tak kouknout doprava, doleva, doprava. Ze začátku je na to nutné myslet, pak si člověk zvykne. Byli jsme v agentuře, kde jsme neuspěli, protože jsme neměli bankovní účet. Taky brácha zavolal na inzeráty, jeden z nich vyšel a zítra jdeme na 8:30 do centra Londýna něco uklízet. Uvidíme, jak to vyjde, protože vypadá to tak trochu pochybně.Teď jsme celí nervózní, zda nám zítřek vyjde. Zatím nakupujeme v Tescu, dnes se nám povedlo nekoupit chleba za 0.8 libry, ale za 0.3, protože nám bylo porazeno, že je dobré si všímat reduced zboží. Jinak nakupujeme běžně jen chleba a mlíko, ostatní zatím čerpáme z domu. Dneska jsme ještě přibrali špagety a kečup.

Práce

Jak už nadpis napovídá, tak jsme byli lehce úspěšní. Proč lehce vysvětlím posléze. Právě je 18:34 a před chvílí jsme se vrátili. Děláme si špagety s kečupem a nějakou konzervou, která má příchuť něčeho rybího. Uvidíme, jak nám příprava dopadne, protože nemáme sůl. Musíme koupit. Dneska ráno jsem byl trochu pesimisticky naladěn, nějak jsem nevěřil, že z toho včerejšího telefonátu vzejde něco dobrého. Tak nějak jsem se už připravoval, že brzo pojedeme domů. Dojeli jsme metrem (mimochodem nejstarším na světě - Tube) na zastávku Farington asi v 8:00 a čekali. V 8:45 brácha už nevydržel a zavolal (dostali jsme včera sms, se srazem a tel. kontaktem na Saliho) Salimu. Popošli jsme na konec ulice a našli naše místo: Smithfield market. Je to místo, kde se konají řeznické trhy :-) Uvnitř je dlouhá chodba a kolem ní jakoby stánky s výlohami, každý od jiné firmy. Za každou tou výlohou je další úschovný prostor pro maso. Přišli jsme tam, poptali se na Saliho, nakonec přišel a začal vysvětlovat, co budeme.Nakonec jsme i začali pracovat a naše práce obnášela několik činností, které spojovala jedna věc, a to jarová voda :-) Umývali jsme stěny, stoly, podlahu apod. Všude se válely kousky masa, zbytky krve a podobný řeznický nepořádek.fotky. Máme za dnešek napsaných 7h, hodina hrubého je za 5,75 libry. Tato částka je těžce nic neříkající (aspoň pro Čechy), protože v Londýně je všechno nehorázně drahé. Z toho vyplývá rada: pokud chcete vydělat, jeďte raději někam, kde je levněji a kde hned neutratíte své peníze (doprava, strava, ubytování). Pokud pojedete do Londýna, tak jedině s vyhlídkou nějaké lépe placené práce např. chůvy, au-pair, pečovatelé o seniory. Na závěr dnešního dne takový postřeh od Pavly z Velehradu (část pravdy na tom bude). Všechno v Londýně stojí libru a doprava trvá vždy aspoň hodinu. To je výrok, který obsahuje informaci o tom, že je tady strašně hodně věcí za libru (za méně než libru se toho nedá tolik pořídit) a doprava metrem taky něco trvá. Zdejší metro se spíš podobá vlakům. Jezdí více tras na jedné koleji, občas stojí a čeká se těžko říct na co. Čekal jsem metro podobnější pražskému, což se nevyplnilo.

Pracovně

Dnes není moc co říct. Dal jsem na web fotky, takže hledejte na známém místě. Dobrovolně jsme se včera upsali na dnešní (sobotní) práci. Skončili jsme až v 18:30, což nám vůbec nevadí. Náš supervisor (dozorce) nám dnes dokonce koupil kafe a nějaké sladké pečivo, ale zároveň k tomu dodal, že si nemáme zvykat, protože to platí z vlastní kapsy a rozhodně se to nestává často :-) Zítra se stěhujeme do baráku v Leytonstonu, bohužel už tady ve Velehradu nemají volno. Ona to asi není zas tak velká škoda, protože teplá voda ve sprše tekla poprvé včera.

Stěhování

Je neděle odpoledne. Dneska jsme se rozloučili s lidma na Velehradu, docela jsme se skamarádili :-) Hodně nám k tomu pomohly notebooky a internet dostupný jen v kuchyni. Takže jsem vstal až v 9h (bylo třeba si pospat, jinak spí se mi tady nádherně a nevím, čím to je) a kecali jsme až do půl jedenácté, kdy jsem nás odubytoval. Před dvanáctou jsme vyrazili směr metro a použil jsem poprvé anglický bankomat (in English ATM). Dojeli jsme do Leytonstonu, kde jsme měl domluvený podnájem a Nathan mě ve dveřích schladil slovy, že nám poslal sms, že to nepůjde, že už nějaká ženská zaplatila zálohu. No sms nám samozřejmě. Naštěstí se z nás nestali bezdomovci, protože ta ženská se stěhuje příští týden, takže jsme tady zůstali a budu shánět něco jiného. fotky. Teď jsem zase na internetu přes wifi, ze 6 sítí jsou 2 nešifrované, takže není problém. V metru jsem se nudil, tak jsem se díval do mapy Londýna a uvažoval jsem, kam půjdem v sobotu na výlet. Zatím to ještě nemáme vymyšlené, ale asi St.Pauls Cathedral, Tower bridge a pak se uvidí. Ale co mě překvapilo bylo, že jsem zjistil, že ten trh s masem, kde pracujeme je v úplném centru Londýna. Vzdušnou čarou je to asi 1,5 km od Tower bridge. Na závěr dnešního dne ještě dodám několik maličkostí, které dokreslují náš pobyt zde (odpovědi na otázky, babi) :-) Počasí je tu zatím nádherné, svítí sluníčko, nepršelo skoro vůbec, akorát dneska začal foukat docela silný vítr. Co se týče práce, tak jsme dostali bílý plášť, ve kterém uklízíme, bílou ochrannou helmu a gumové rukavice. Včera nám supervisor říkal, že nám zítra dá i nějaký zelený ochranný oděv (viděli jsem to u několika lidí). Naše hlavní nářadí je: kyblík, kartáč (ne lopatička), voda s nějakým jarem, drsná hadra (ne drsná, ale opravdu drsná) a tyčka, na kterou se dá nasadit ta drsná hadra, případně kartáč.

Pondělí a opět práce

Opět jsme vydrhli zdi, tentokrát jsme skončili krásně v 5h p.m. Nakoupili jsme v tady v Leytonstonu v Tescu, které vypadá, tak jak známe od nás. To v Notting Hillu byla taková větší Hruška. Povečeřeli jsme vaječinu, jinak se nedělo nic moc zvláštního. Každý den teď vypadá docela podobně. Ráno vstaneme zhruba 7:30, snídaně, cesta metrem do centra, práce, oběd (přinesený), práce, cesta zpět. Večer komunikace s okolním světem přes internet, večeře,spánek. Včera (v pondělí) jsme se teda rozhodl, že pokud neseženeme jinou práci, tak pojedeme zpět 1.4. Popravdě se moc nesnažíme, protože na to není moc čas ani chuť. Důvody proč jet domů jsou, spíš jsem se snažil hledat důvody proč zůstat. Bohužel jseme nenašely žádné. Beru to tak, že jsme si udělali zajímavý výlet, poznali něco nového. Jak už jsem psal dříve, tak vydělat se tady s touto prací, co děláme, nedá a je fakt, že se nám ani déle než dva týdny dělat nechce (kartáčování zdí). Přece jenom kvalifikovaná práce u nás doma je zábavnější a má nějaký smysl. Zpátky pojedeme autobusem Student Agency, letenky se nedají sehnat za rozumnou cenu. Ohledně ubytování na příští týden jsem napsal na Velehrad a mají místo, takže se vrátíme zpět k studeným sprchám :-) Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc, a to na národnosti naších spolupracovníků. Dělají s námi Poláci, Maďar a Filipínec. Musel jsem to zmínit, protože to je první Filipínec, kterého jsem kdy viděl.

Další obyčejný den

Nechci vás, co jste to dočetli až sem, nudit, takže jen pár maličkostí. Den probíhal normálně, dneska jsme drhli zdi, stoly a kanály.Dnešní menu: brambory s cibulkou a mlíkem.Brácha dnes volal na Student agency a máme rezervované jízdenky, teď už jen stačí zajít do banky a uložit jim na účet 84 liber. Toť pro dnešek vše.

Sjupervaijzr na telefonu

Dnešek byl trochu zvláštní. V práci byla tak nějak dobrá nálada, skvěle jsme se pobavili s Maďarem a Poláky. Ta pohoda vyplynula z toho, že jsme přišli do práce a čekali. Obvykle nám supervizor zadal práci a my šli kartáčovat. Dnes ne. Asi v 9:30 zazvonil telefon a zadal nám práci po telefonu, celý den jsme myli nerezové stoly. Pak ještě v 11 volal jestli je vše OK. (na to se ptá pokaždé, když jde kolem) Jeho nepřítomnost byla k užitku, protože brácha potřeboval skočit do banky, která má otevřeno od 9 do 17 h. Pak jsme si dali oběd (zelný salát - zelí, mrkev, cibule, majonéza - za 20 pencí s 3 houskama za 40 p) a po hodině jsme se tedy vrátil zpět k práci. Na večeři brácha uvařil špagety s kečupem a sýrem.

Pátek a výplata

Supervisor se nám vrátil do práce, ale i tak byl dnešek trochu nestandartní. První dvě hodiny jsme dělali v mrazu, bublinková voda nám mrzla pod rukama. Pak jsem docela dlouho pracoval se squeezinem. Takhle říkáme nástroji, kterým se stahuje voda na hladké podlaze. Po obědě si nás vzal stranou (se souhlasem supervizora) nějaký manažer a měli jsme pomoct vyložit jedno auto s krabicemi mraženého vepřového. Dal nám za tuto službičku v pracovní době 10 liber :-). Po práci jsme každý dostali papír k podpisu, kde stálo, že jsme převzali zálohu 150 liber. Takže máme prvních vydělaných 310 liber. Před chvílí jsme nakoupili v Tescu, kde jsme utratili zatím nejvíce na jeden nákup a to 9,14 liber. Dopřáli jsme si takové vymoženosti jako kakao, 2 marmelády, jogurt a cukr. Na večeři jsme si dali bujón s čínskými nudlemi.

Výlet do centra

Vstali jsme 8:20, abychom se mohli s Lenkou(kamoška od bráchy) a jejíma kámoškama sejít u Houses of Parliament před desátou. Dorazili jsme tam v 10, Lenka poslala sms, že mají zpoždění. Takže přišly chvíli po nás a vydali se na cestu po Londýně. Velkou část jsme ušli pěšky, pak jsme se se svezli půl hodiny double-deckerem. Začli jsme tedy u Houses of Parliament, Westminster Abbey, Big Ben, Westminster bridge, London Eye, Waterloo bridge, Covent Garden, Piccadilly Circus, Buckingham Palace, St James's park, Horse guards parade, Trafalgar square a odsud jsme "vzali" bus k Tower Hill. Toto slovní spojení použila Lenka, což mě lehce pobavilo. Tam jsme si prohlídli Tower of London a Tower Bridge. Přešli jsme Tower Bridge (už sami s bráchou, protože holkám byla zima) a tam jsme nasedli na autobus, který nás vzal zpátky přes Tower Bridge a přestoupili jsme na metro a hurá zpět do Leytonstonu.fotky.

Přestěhování

Sbalili jsme se a přesunuli z Leytonstonu zpátky na Velehrad. Já jsem úplně nahoře v pokoji č.10 a mám tam dobrý net : a brácha ve druhém patře na pětce a ten tam net nemá :.V bytě v Leytonstonu v ledničce jsme zapomněli vajíčka, zbytek sýru a zelný salát, to všechno v hodnotě asi 1 libry. Škoda večeře. (vaječina by byla fajn).Brácha až se sel koupat tak zjistil ze se nezapomnělo jen jídlo ale i šampón a mýdlo.

Pondělí

Ráno jsme vyjeli jako obvykle do práce. Bohužel nás zastihlo londýnské metro v jeho nepříjemné formě. Občas stojí. Takže jsme čekali na příjezd 20 min a pak jsme jeli s přestávkama (občas jsme stáli a nevěděli proč) asi o 20 min více, takže jsme začali čistit o půl hodiny později. Po práci jsme jeli každý zvlášť. Já přímo na Velehrad, a brácha do Leytonstonu kde si vyzvedl na baráku v Leytonstonu jídlo a hygienické .

Úterý

Na snídani brácha cornflakesy, a Já jako obvykle tousty s marmeládou. V práci makačka jako obvykle, před obědem (toustový chleba se šunkou) drhnutí stěn, po obědě čištění kanálů.

Středa

Dneska jsme šli do práce se slovákem Tomášem, který se šel zkusit zeptat na job. Supervizor si vzal jeho telefon, takže se uvidí. Celou šichtu brácha čistil kolejnice a kolem nich kovovou konstrukci.Já sem drhl zem a stěnu a hlavně asi nejhorší praci co tam je tak sem drhl rohy v nejchladnější místnosti kde mrzne a je tam kolem -5 docela sem tam zmrzl 9 ale pak na konci práce už to bylo docela fajn.Brácha řekl supervizorovi, že odjíždíme, takže byl trochu zklamaný, protože čekal, že tam zůstaneme celé 4 měsíce. Prý to ještě probere s manažerem, snad nebudou problémy s penězi

Čtvrtek a pátek

V práci nic zajímavého, leštili jsme včerejší nedodělky. V Tescu se koupili brambory a německé klobásy které jsme udělaly na cibulce a daly pak do brambor. Bylo to eňo ňuňo. Je pátek 30.3.2007 21:15. Skončili jsme dneškem v práci, zároveň jsme dělali přesčas, skončili jsme v 7h večer. Peníze by nám měli poslat na účet 7.4. Nezbývá než věřit. Bohužel jinak to udělat nešlo. Zemřel Otec Lang v nedožitých 89 letech. Byl to člověk, který tady v Londýně studoval během druhé světové a po válce, v únoru 48 byl zde a plno dalších čechů - emigrantů. Zhruba v roce 64 založili Velehrad. Jsou to jen útržky, to jsem vyslechl, když jsem procházel kolem kaple, která je na druhém patře. Dneska byl pohřeb a byla mše. Večeři jsme nedělali, protože nám supervizor koupil kafe a nějaké zákusky a pak dole v kuchyni se objevilo nějaké občerstvení, takže jsme ochutnali.

Výletní den před odjezdem

Já jsem vstal v 10h a brácha už byl na odchodu na poslední výlet do centra. Na večeři jsme měli špagety s klobáskou, sýrem a kečupem.

Odjezd

V neděli ráno jsme udělali sendviče (zapekli toustový chleba se šunkovým salámem, sýrem a kečupem), posnídali zbytky - cornflakesy, tousty s marmeládou, rozloučili se, odevzdali klíč, vyfasovali zpět pasy a šli na bus. Autobusem č. 52 jsme dojeli za půl hodinu za 1 libru z Notting Hillu na Victoria station.Před odjezdem jsme ještě vyřídili v kanceláři Student Agency jízdenky, mezitím nám supervizor ještě poslal sms, že je ještě nějaký problém, takže jsem mu musel ještě volat. Nahodili jsme batohy do zavazadlového prostoru a šli jsme si vyzvednout zálohu za naše Oyster cards (čipové karty na MHD). Byla tam docela velká fronta, protože Victoria je hlavně železniční brána na letiště Gatwick. Nakonec jsme se přece jen po 15 min dočkali. V 11:30 jsme vyjeli. Za neděli nám pustili 4 filmy a pár dílů přátel. Před 14.h jsme s autobusem vjeli do vlaku, který nás převezl pod kanálem La Manche (nebo též English channel). Cesta proběhla docela v klidu, po 23.h nastal noční klid, kdy se nepouští nic na videu, takže jsem se podíval na pár videoklipu a brácha na poslední díl Lost a pak jsme zkoušeli spát. Hodně přerušovaným spánkem jsme přečkali noc a v 4:15 jsme byli v Praze na Florenci. Autobus jel až do Brna. Lístky jsme měl koupené s tím, že v 6h přijedeme do Prahy a 8:30 pojedeme do Ostravy, jenže jsme přijeli dříve, takže jsem nám dokoupil za příplatek 300 Kč cestu z Prahy do Brna. V Brně jsme počkali od 7h do 8h, kdy jsme se nalodili na bus, který nás konečně zavezl až do Ostravy. Z ÚANu, přes Svinov, do Polanky jsme se dostali ke dveřím našeho domu v 11:50, takže cesta trvala zhruba 24h.

Fotogalerie